The Cape Town City FC and SAFA Cape Town Dream Club 100 Playoffs.

The Cape Town City FC and SAFA Cape Town Dream Club 100 Playoffs.

September 14, 2017, SAFA Cape Town, Cape Town City DreamClub100

 

DreamClub100 is the most inclusive and comprehensive community development structure in South African football. With the vision of uplifting youth football in the football loving City of Cape Town on a large scale – DreamClub100 creates a platform for players to go from the streets of township football to the dream of a professional career. The DreamClub 100 programme is the fuel to the burning desire of the football loving youth in Cape Town!

The DreamClub100 affiliates 100 local amateur football clubs with Cape Town City FC. These satellite clubs receive professional coaching of their coaches, coaching of their players, kit and equipment to uplift their structures – all building stronger relationships and development structures between local community clubs and Cape Town City FC.

The key feature of the annual DreamClub100 will be the Elite 16-team DreamClub tournament, which takes place at the end of the programme calendar, from which 20 players will be selected into the Cape Town City FC Elite Academy. This tournament will be run exclusively for the 100 selected satellite clubs and offers a direct path for talented football players to achieve their professional dreams.

The 100 teams to receive kits for local U/16 teams is a massive, unprecedented commitment. Added to that Cape Town City FC will sponsoring 40 referees with kit and tracksuits.

The Playoffs will be taking part this weekend kick off at 10 am, venue: Rooikraans Grassy Park Fields.

Winners of the playoffs will take part in the proper tournament which will be taking place on the 6-7 October 2017, Venue :TBC.

 

#WeAreSAFACapeTown⚽️⚽️⚽️

 

 Cape Town City FC Dream Club 100

Play-off Round 1

Saturday 16-09-2017 @ Rooikrans, Grassy Park

TimeFieldMatchHome TeamvsAway Team
10:00AM1Team 21Edgemead AFCTeam 22Mahlangu Stars FC
10:00BM2Team 23Mfuleni UnitedTeam 24Juventus FC
10:00CM3Team 25Bellville City FCTeam 26Strand Hotspurs
10:00DM4Team 27Rebels FCTeam 28Ame Celtic
11:00AM5Team 29Elite XV Sports ClubTeam 30Barmsley Spurs FC
11:00BM6Team 31FC BURNDALES 14Team 32Spice 4 Life
11:00CM7Team 33City Stars FCTeam 34Real Thembisa FC
11:00DM8Team 35Cape Town LiverpoolTeam 36Ocean View FC
11:00EM9Team 37Rygersdal FCTeam 38Cape City FC
11:00FM10Team 39Hot Spurs FCTeam 40Eleven Attackers (Dun)
12:00AM11Team 41Clyde Pinelands FCTeam 42City Athletic FC
12:00BM12Team 43Hustlaz FCTeam 44FC No Name
12:00CM13Team 45Meadowridge AFCTeam 46Jabula Brothers FC
12:00DM14Team 47Ambassador FCTeam 48PUBS FC
12:00EM15Team 49Grass Boots FCTeam 50Mighty United
12:00FM16Team 51SeabirdsTeam 52Belhar Spurs AFC
13:00AM17Team 53Anadin FCTeam 54Durbanville FC
13:00BM18Team 55Masithandane FCTeam 56Eagle Wings FC
13:00CM19Team 57Salt River BlackpoolTeam 58Valencia (Simunye)
13:00DM20Team 59Young Chiefs FCTeam 60Sunningdale City FC
13:00EM21Team 61KLM Football FutureTeam 62Mighty Reds FC
13:00FM22Team 63Cape Town SwallowsTeam 64FC Milan
14:00AM40Team 99Square HillTeam 100King David United
14:00BM24Team 67PPG SamoraTeam 68Wolves United
14:00CM25Team 69Holy Cross FCTeam 70Jomos Power
14:00DM26Team 71Maserattis FCTeam 72Valencia (Makhaza)
14:00EM27Team 73Saxon Rovers AFCTeam 74Tableview FC
14:00FM28Team 75iThemba LabantuTeam 76Clarewood FC
15:00M33Team 85BYE03Team 86iKapa Sporting
15:00BM29Team 77Junior Pirates FCTeam 78Tramway FC
15:00CM30Team 79YBC FCTeam 80Spenston AFC
15:00DM31Team 81Eleven Attackers (GM)Team 82Masidlale Academy
15:00EM32Team 83Cape Town Pirates FCTeam 84Mandalay United
15:00FM34Team 87Blue Downs SpursTeam 88Young Pirates FC
16:00M23Team 65BYE03Team 66Bellstar United
16:00BM35Team 89Phuhla FCTeam 90Arsenal FC
16:00CM36Team 91Bluegum United AFCTeam 92Invincible Cravenby
16:00DM37Team 93Central AFCTeam 94Young Idols
16:00EM38Team 95Lucky Stars FCTeam 96Greenwood
16:00FM39Team 97Beacon Spurs FCTeam 98Liverpool FC

 

Play-off Round 2

Sunday 17-09-2017 @ Rooikrans, Grassy Park

10:00AM41M1TBCM2TBC
10:00BM42Team 1Strandfontein AFCM3TBC
10:00CM43Team 2CR Vasco da GamaM4TBC
10:00DM44M5TBCM6TBC
10:00EM45Team 3Ashford Athletic FCM7TBC
10:00FM46Team 4Trinitarians FCM8TBC
11:00AM47M9TBCM10TBC
11:00BM48Team 5Bayview FCM11TBC
11:00CM49Team 6Rock A Fellas FCM12TBC
11:00DM50M13TBCM14TBC
11:00EM51Team 7JMI Cape Town FCM15TBC
11:00FM52Team 8Winners Park FCM16TBC
12:00AM53M17TBCM18TBC
12:00BM54Team 9Zimasa Stars FCM19TBC
12:00CM55Team 10Seven Stars FCM20TBC
12:00DM56M21TBCM22TBC
12:00EM57Team 11JHB Strikers FCM23Bellstar United
12:00FM58Team 12KTC All Stars FCM24TBC
13:00AM59M25TBCM26TBC
13:00BM60Team 13JL Zwane FCM27TBC
13:00CM61Team 14Mobz AcademyM28TBC
13:00DM62M29TBCM30TBC
13:00EM63Team 15Royal KingsM31TBC
13:00FM64Team 16PPG LangaM32TBC
14:00AM65M33iKapa SportingM34TBC
14:00BM66Team 17Clover FCM35TBC
14:00CM67Team 18XI Swallows FCM36TBC
14:00DM68M37TBCM38TBC
14:00EM69Team 19Bishop Lavis FCM39TBC
14:00FM70Team 20EvertonM40TBC

 

Play-off Round 3

15:00AM71M41TBCM42TBC
15:00BM72M43TBCM44TBC
15:00CM73M45TBCM46TBC
15:00DM74M47TBCM48TBC
15:00EM75M49TBCM50TBC
16:00AM76M51TBCM52TBC
16:00BM77M53TBCM54TBC
16:00CM78M55TBCM56TBC
16:00DM79M57TBCM58TBC
16:00EM80M59TBCM60TBC
17:00AM81M61TBCM62TBC
17:00BM82M63TBCM64TBC
17:00CM83M65TBCM66TBC
17:00DM84M67TBCM68TBC
17:00EM85M69TBCM70TBC

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search